Jakie są koszty posiadania wanny spa?

Nowi właściciele jacuzzi często zastanawiają się, czego można się spodziewać, jeśli chodzi o bieżące koszty. Odpowiedź zależy od wielu rzeczy, przede wszystkim od tego, jaką markę i model jacuzzi posiadasz, jaki system pielęgnacji wody posiadasz oraz jak często używasz jacuzzi. Wiedza na temat bieżących kosztów przed zakupem może pomóc w wyborze modelu, który zapewni Ci największą wartość w czasie.

Ile kosztuje eksploatacja wanny spa?

To często zadawane pytanie zależy od tego, gdzie mieszkasz, jaki jest klimat w danym okresie sezonu, jak duże lub małe jacuzzi kupujesz i jak często używasz swojego jacuzzi. Koszt kilowatogodziny jest inny w każdej części kraju i często się zmienia. Nasz kalkulator zużycia energii jacuzzi jest w stanie dać ci przybliżoną wartość średnich miesięcznych kosztów operacyjnych Twojej wanny spa.

Co sprawia, że model wanny spa jest energooszczędny?

Wybierz model wanny spa z funkcją energooszczędności, która utrzymuje koszty energii na niskim poziomie. Poniżej znajdziesz kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wybór energooszczędnej wanny spa:

  • W pełni izolowane wnętrze wanny – im więcej izolacji lub im większa gęstość izolacji, tym lepiej.
  • Dedykowana pompa cyrkulacyjna – niektóre jacuzzi nie posiadają dedykowanej pompy cyrkulacyjnej. Ta ważna funkcja oszczędzania energii powoduje, że woda w wannie spa krąży 24 godziny na dobę zużywając bardzo mało energii. Bez niego do włączania i cyrkulacji wody w ciągu dnia wymagane są znacznie większe pompy strumieniowe, co prowadzi do wyższych kosztów energii.
  • Naturalny system pielęgnacji wody  – naturalna pielęgnacja wody, czyli taka jak solny system Freshwater dostępny w wannach Hot Spring powoduje, że do wody dodaje się minimalną ilość preparatów,a woda nie nasyca się i wymaga wymiany dopiero po około 10-12 miesiącach. To znaczy, że wodę należy wymieniać i na nowo dogrzewać 3 razy rzadziej niż w przypadku innych sposobów pielęgnacji wody.
  • Szczelnie dopasowana i dobrze izolująca pokrywa wanny – szukaj pokrywy z dodatkowym zawiasem izolacyjnym na środku, gdzie najłatwiej o ucieczkę gorącego powietrza.
  • Oświetlenie LED – lepsze marki będą sprzedawały swoje produkty wyposażone w systemy oświetlenia LED, które nie tylko oszczędzają energię, ale dodają wrażeń podczas gorących kąpieli.

Oczywiście twoja lokalizacja będzie również wpływać na koszty energii. Jeśli mieszkasz w regionie górskim z ekstremalnymi zimami, będzie to jeszcze ważniejsze dla Ciebie, aby wybrać wannę spa z bardzo dobą wydajnością energetyczną, nie tylko w celu utrzymania kosztów na niskim poziomie, ale także w celu zapewnienia, że będziesz korzystać z wanny przez te zimne zimowe miesiące.

Czy powinno zmniejszyć się temperaturę w wannie spa, gdy nie jest używana?

To naprawdę zależy od tego, jak często zamierzasz korzystać ze swojego jacuzzi. Jeśli używasz jacuzzi codziennie, to większe koszty poniesiesz ogrzewając wannę każdego dnia niż w przypadku utrzymania temperatury wody na stałym poziomie. Jeśli wyjeżdżasz lub nie zamierzasz korzystać z jacuzzi przez dłuższy okres czasu, zaleca się obniżenie temperatury. Dobrze zaprojektowane wanny spa, takie jak nasze, to takie wanny spa, które są wysoce energooszczędne. Tak bardzo, że ponowne podgrzanie wody do temperatury użytkowej po wyłączeniu wanny spa jest bardziej kosztowne niż utrzymanie temperatury wody na stałym poziomie. Długie i wielokrotne czekanie na to, aby woda się na grzała przekłada się na rzadkie korzystanie z wanny spa, a najdroższy produkt to ten z którego nie korzystamy.

Ile wynoszą miesięczne koszty chemii do wanny spa?

Istnieje wiele różnych możliwości pielęgnacji wody. Trzy najczęściej stosowane systemy to tradycyjna pielęgnacja wody (dobra), połączenie Ozonu, Srebra i doraźnie chloru lub tlenu (lepsza) oraz zautomatyzowane systemy solne, takie jak FreshWater® System od Hot Spring® spa (najlepszy). Każdy z tych systemów wymaga innego poziomu interakcji ze strony właściciela i wiąże się z innymi kosztami.

Tradycyjna pielęgnacja wody jest najtańszym podejściem i służyła wielu właścicielom bardzo dobrze przez 30 lat. W zależności od intensywności korzystania ze spa, tradycyjna pielęgnacja wody może kosztować około 60 PLN/miesiąc.

Jeśli zdecydujesz się na modernizację do systemu ozonowania, to przekonasz się, że wykonasz nieco mniej pracy przy utrzymaniu wody, a koszt miesięczny będzie tylko nieznacznie wyższy niż w porównaniu do tradycyjnej metody.

Korzystaj częściej ze swojej wanny spa

Oczywiście im częściej korzystasz ze swojego jacuzzi, tym więcej energii zużyjesz i tym więcej wydasz na pielęgnację wody. Czy to koszt, o który się martwisz, czy też naprawdę mówimy o wartości? Im więcej korzystasz ze swojego jacuzzi, tym większa jest jego wartość i tym więcej dostajesz za wydane pieniądze. Sensowne jest wydanie większej sumy na ogrodowe spa, które oferuje energooszczędne funkcje, które redukują koszty operacyjne. Energooszczędne wanny spa posiadają system pielęgnacji wody, który sprawia, że korzystanie z nich jest bardziej przyjemne. Rozważ porównanie stosunku kosztów do uzyskanej wartości, gdy będziesz próbować określić, ile należy wydać na wannę spa.

Zobacz informacje jak energooszczędne są wanny Hot Spring:

Artykuł: Systemy Energy Smart w wannach Hot Spring