Jak znaleźć energooszczędną wannę spa?

Wiele osób jest dziś bardziej świadomych niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o zarządzanie swoimi wydatkami i upewnianie się, że otrzymują doskonały stosunek jakości zakupionego produktu do jego ceny. Możesz mieć pewność, że wanna z hydromasażem to świetna inwestycja w Twoje dobre samopoczucie. Podczas wyboru jacuzzi, ważne jest jednak, aby nie tylko kierować się ceną zakupu, ale również kosztami eksploatacji, a w szczególności kosztami energii. Często można znaleźć jacuzzi, które ma niższą cenę zakupu, ale nie ma zbyt wiele energooszczędnych funkcji, które możesz chcieć. Celem jest znalezienie optymalnej równowagi pomiędzy funkcjonalnością, a kosztami.

Zużycie energii w jacuzzi jest mierzalne i przewidywalne. Oto czynniki, które mają największe znaczenie, niezależnie od tego, czy wybierasz nową wannę z hydromasażem, czy optymalizujesz zużycie energii w posiadanej już wannie.

Fundamenty efektywności energetycznej wanny spa

Izolacja wanny spa

Izolacja jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na zużycie energii. Twoja wanna spa może tracić ciepło przez swoje ścianki. Im więcej ciepła traci, tym ciężej musi pracować, aby utrzymać ciepło wody. Rodzaje izolacji są następujące:

 • Mata termiczna (bez pianki)  - Jest to wykładzina na obwodzie wanny spa, która odbija ciepło generowane przez silnik i pompę z powrotem pod wannę.
 • Pełna wypełnienie pianką - Pianka uretanowa, która wypełnia i w pełni izoluje przestrzeń pomiędzy wnętrzem jacuzzi, a jej obudową.
 • Fibercor™ - Innowacyjny nowy materiał, który jest cztery razy gęstszy niż piankowy uretanowy materiał izolacyjny stosowany w większości wanien z hydromasażem.
 • Wanny z całkowitą izolacją - W tym stylu izolacji stosuje się wiele warstw pianki o różnej gęstości. Pianka o wysokiej gęstości szczelnie zamyka piankę o lekkiej gęstości, aby wypełnić lub zminimalizować puste przestrzenie i szczeliny, przez które może uciekać ciepło.
   

Cyrkulacja wody

Pompa strumieniowa

Niektóre jacuzzi polegają na pompach strumieniowych do cyrkulacji wody. Pompy strumieniowe pobierają więcej prądu niż dedykowane pompy cyrkulacyjne i są zazwyczaj bardziej hałaśliwe.

Pompa cyrkulacyjna

Dedykowana pompa cyrkulacyjna (inaczej: obiegowa) stale cyrkuluje wodę w jacuzzi zużywając niewielką ilość energii. Wszystkie jacuzzi Hot Spring® z kolekcji The Highlife® i Limelight® posiadają pompę cyrkulacyjną, która zużywa tyle energii, co zwykła 40-watowa żarówka.

Dlaczego potrzebuję pokrywy do wanny spa?

Zwykła, cienka pokrywa umożliwia ucieczkę ciepła. Nasiąkające wodą pokrycie nie ma prawie żadnej wartości izolacyjnej R-value.

Prawidłowa pokrywa:

 • Dokładnie pasuje
 • Ma wysoki współczynnik R-value (wysoka rezystancja termiczna), jej rdzeń jest wykonany z gęstej pianki
 • Wyposażona jest w dodatkowy materiał blokujący ciepło na krawędziach i w szwach
   

Niszcząca się pokrywa umożliwia ucieczkę ciepła. Nasiąkające wodą pokrycie nie ma prawie żadnej wartości R-value. Oprócz wysokiej jakości pokrycia, pływający koc termiczny może zapewnić dodatkową warstwę izolacji, a nawet przedłużyć żywotność pokrycia poprzez zmniejszenie ilości parującej wody.

 

Wskazówki, które pomogą ci zmaksymalizować wydajność energetyczną twojej wanny spa:

 • Zwróć uwagę na jakość wody w Twoim jacuzzi. Kiedy dobrze zadbasz o swoją wodę w jacuzzi, będzie ono działać dłużej. Częste opróżnianie i napełnianie jacuzzi wymaga ogrzania dużej ilości wody, a przekłada się na wysokie rachunki za prąd. FreshWater® System może pomóc przedłużyć żywotność wody w Twoim jacuzzi i pozwolić Ci na opróżnianie i uzupełnianie wody tylko raz w roku.
 • Dbaj o swoją pokrywę jacuzzi. Posiadanie dobrej jakości pokrywy jacuzzi jest kluczem do zatrzymania ciepła, które może uciec z wody. Pamiętaj, aby wybrać pokrywę, która jest zaprojektowana specjalnie dla Twojego modelu jacuzzi. Pamiętaj również o jej wymianie, gdy zacznie się starzeć.
   

Gorąco! Gorąco! Gorąco!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w przeciwieństwie do tradycyjnych balii, wanny spa są zawsze nagrzane i gotowe do skorzystania. Takie spa zużywa zazwyczaj więcej energii na dogrzanie wody niż na utrzymanie jej w ustalonej temperaturze. Obniżenie temperatury wody w wannie spa, gdy nie jest używana może wydawać się logiczne, jednak w rzeczywistości może się okazać to bardziej kosztowne niż utrzymanie stałej temperatury wody. Wybranie preferowanej temperatury wody i utrzymanie jej jest bardziej energooszczędne niż ponowne dogrzewanie wanny, dodatkowo nigdy nie będzie trzeba czekać przed korzystaniem. Zawsze będzie gorące i gotowe do regularnego lub codziennego użytku.