Jak znaleźć energooszczędną wannę spa?

Wiele osób jest dziś bardziej świadomych niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o zarządzanie swoimi wydatkami i upewnianie się, że otrzymują doskonały stosunek jakości zakupionego produktu do jego ceny. Możesz mieć pewność, że wanna z hydromasażem to świetna inwestycja w Twoje dobre samopoczucie. Podczas wyboru jacuzzi, ważne jest jednak, aby nie tylko kierować się ceną zakupu, ale również kosztami eksploatacji, a w szczególności kosztami energii. Często można znaleźć jacuzzi, które ma niższą cenę zakupu, ale nie oferuje energooszczędnych funkcji, na które powinieneś zwrócić uwagę. Celem jest znalezienie optymalnej równowagi pomiędzy funkcjonalnością, a kosztami.

Zużycie energii w jacuzzi jest mierzalne i przewidywalne. Oto czynniki, które mają największe znaczenie, niezależnie od tego, czy wybierasz nową wannę z hydromasażem, czy optymalizujesz zużycie energii w posiadanej już wannie.

Fundamenty efektywności energetycznej wanny spa

Izolacja wanny spa

Izolacja jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na zużycie energii. Twoja wanna spa może tracić ciepło przez swoje ścianki. Im więcej ciepła traci, tym ciężej musi pracować, aby utrzymać ciepło wody. Rodzaje izolacji są następujące:

 • Izolacja obudowy (bez izolowania wnętrza)  - Są to płyty przymocowane po obwodzie wanny spa, które mają na celu odbijać ciepło z powrotem pod wannę. To najsłabszy rodzaj izolacji.
 • Pełna wypełnienie pianką - Klasyczna pianka poliuretanowa, która wypełnia i w pełni izoluje przestrzeń pomiędzy wnętrzem jacuzzi, a jej obudową. To standardowy rodzaj izolacji.
 • Pełne wypełnienie FiberCor™ - Innowacyjny nowy materiał, który jest cztery razy gęstszy niż standardowa pianka poliuretanowa. Stosowane w kolekcji Limelight i HotSpot.
 • Wanny z całkowitą izolacją wielowarstwową  - W tym stylu izolacji stosuje się wiele warstw pianki o różnej gęstości. Pianka o wysokiej gęstości (nawet 480kg/m3) szczelnie zamyka piankę o mniejszej gęstości, aby wypełnić wszystkie puste przestrzenie i szczeliny, przez które może uciekać ciepło. Stosowana w kolekcji Highlife
   
Cyrkulacja wody
Pompa strumieniowa

Niektóre jacuzzi wykorzystują pompy strumieniowe do cyrkulacji wody. Pompy strumieniowe pobierają więcej prądu niż dedykowane pompy cyrkulacyjne i są zazwyczaj bardziej hałaśliwe.

Pompa cyrkulacyjna

Dedykowana pompa cyrkulacyjna (inaczej: obiegowa) stale cyrkuluje wodę w jacuzzi zużywając niewielką ilość energii. Wszystkie jacuzzi Hot Spring® z kolekcji The Highlife® i Limelight® posiadają pompę cyrkulacyjną, która zużywa tyle energii, co zwykła 40-watowa żarówka.

Pokrywa termiczna do wanny spa

Zwykła, cienka pokrywa czy pokrywa, która nasiąka wodą nie ma prawie żadnych wartości izolacyjnych R-value.

Prawidłowa pokrywa np taka która standardowo oferowana jest z wanną Hot Spring:

 • Dokładnie pasuje do niecki i zasysa się jak drzwi od lodówki
 • Ma wysoki współczynnik R-value (wysoka rezystancja termiczna), jej rdzeń jest wykonany z gęstej pianki
 • Wyposażona jest w dodatkowy materiał blokujący ciepło na krawędziach i w szwach
   

Niszcząca się pokrywa umożliwia ucieczkę ciepła.

 

Wskazówki, które pomogą ci zmaksymalizować wydajność energetyczną twojej wanny spa:

 • Zwróć uwagę na jakość wody w Twoim jacuzzi. Kiedy dobrze zadbasz o swoją wodę w jacuzzi, będzie ono działać dłużej. Częste opróżnianie i napełnianie jacuzzi wymaga ogrzania dużej ilości wody, a przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Solny System FreshWater® może pomóc przedłużyć żywotność wody w Twoim jacuzzi i pozwolić Ci na opróżnianie i uzupełnianie wody tylko raz w roku.
 • Dbaj o swoją pokrywę jacuzzi. Posiadanie dobrej jakości pokrywy jacuzzi jest kluczem do zatrzymania ciepła, które może uciec z wody. Pamiętaj, aby wybrać pokrywę, która jest zaprojektowana specjalnie dla Twojego modelu. Pamiętaj również o jej wymianie, gdy zacznie się starzeć.
   

Zawsze ciepła woda

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w przeciwieństwie do tradycyjnych balii, wanny spa są zawsze nagrzane i gotowe do skorzystania. Co prawda zużywają energię elektryczną podczas dogrzewania wody ale za to bardzo niewiele potrzebują energii podczas utrzymywania jej w ustalonej temperaturze. Obniżenie temperatury wody w wannie spa, gdy nie jest używana może wydawać się logiczne, jednak w rzeczywistości może się okazać to bardziej kosztowne niż utrzymanie stałej temperatury wody. Wybranie preferowanej temperatury wody i utrzymanie jej jest bardziej energooszczędne niż ponowne dogrzewanie wanny, dodatkowo nigdy nie będzie trzeba czekać przed korzystaniem. Zawsze będzie gorące i gotowe do regularnego lub codziennego użytku.

 

Zobacz informacje jak energooszczędne są wanny Hot Spring:

Artykuł: Systemy Energy Smart w wannach Hot Spring