Kompendium na temat pielęgnacji wody w jacuzzi

Posiadanie własnej wanny spa może znacząco poprawić jakość Twojego życia. Możliwość zanurzenia się w ciepłej i kojącej wodzie, kilka kroków od drzwi wejściowych Twojego domu, otwiera świat korzyści zarówno dla zdrowia psychicznego (relaksujący masaż, lepszy sen) jak i psychicznego (możliwość spędzania większej ilości czasu z rodziną). Aby cieszyć się tymi korzyściami, wybierz system pielęgnacji wody, dzięki któremu Twoja woda będzie zawsze czysta i gotowa do kąpieli.

Aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru i odpowiedzieć na wszelkie pytania, które możesz mieć na temat pielęgnacji wody po instalacji urządzenia, opracowaliśmy kompleksowy przewodnik po uzdatnianiu wody w Twoim spa. Możliwe jest zminimalizowanie czasu, który poświęcasz na czyszczenie i konserwację, dzięki czemu możesz spędzić więcej czasu ciesząc się kąpielą.


Podstawy pielęgnacji wody w wannie spa

Nieuzdatniona woda w jacuzzi stanie się niehigieniczna, przez co w wodzie mogą rozwijać się bakterie i inne mikroorganizmy. Może dojść również do powstania osadu mineralnego, który poza nieestetycznym wyglądem może doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznych systemów jacuzzi.

Pielęgnacja wody w jacuzzi nie musi być trudna, jednak, aby woda była czysta i świeża, trzeba dobrze zrozumieć systemy pielęgnacji wody oraz przestrzegać niezbędnych harmonogramów konserwacji. Zrozumienie składu chemicznego wody zanim trafi ona do Twojego jacuzzi jest równie ważne jak wybór opcji pielęgnacji wody. Woda powinna być wolna od metali (żelaza, miedzi i manganu) i mieć niską twardość wapniową. Przed uruchomieniem wanny montażysta Hot Spring może pomóc Ci w przetestowaniu wody z kranu.

W tym przewodniku znajdziesz wprowadzenie do różnych systemów opieki nad wodą w jacuzzi i konserwacji sprzętu. Twój opiekun marki Hot Spring może zaoferować Ci jeszcze bardziej dogłębną wiedzę na temat funkcji pielęgnacji wody i potrzeb konserwacyjnych danego modelu. Może pomóc w ustaleniu harmonogramu wszelkich codziennych, cotygodniowych, comiesięcznych lub rocznych zadań oraz pomóc w zaplanowaniu najprostszego podejścia do pielęgnacji wody. Ważne jest, aby zrozumieć tajniki działania spa, aby woda była czysta i gotowa do wejścia w każdej chwili.
 

Przewodnik po pielęgnacji wody w jacuzzi: czego się spodziewać

Ten przewodnik po pielęgnacji wody w jacuzzi obejmuje:

Jeśli w którymś momencie będziesz mieć dodatkowe pytania lub wątpliwości, to zawsze możesz znaleźć wiele odpowiedzi na temat pielęgnacji wody online lub możesz skontaktować się bezpośrednio z twoim opiekunem Hot Spring®, aby uzyskać indywidualną poradę.
 

Rodzaje systemów pielęgnacji wody w wannie spa

Wszystkie jacuzzi wykorzystują dostępną technologię i dodatki, aby utrzymać wodę w spa w świeżości i czystości. Bez systemu usuwania zanieczyszczeń i niszczenia mikroorganizmów, woda w jacuzzi stałaby się znacznie mniej zachęcająca i potencjalnie szkodliwa. Aby temu zapobiec, zaprojektowano wiele systemów pielęgnacji wody, których skuteczność została potwierdzona przez lata użytkowania i szczęśliwego korzystania z jacuzzi. Razem z zaplanowanymi testami wody, konserwacją, opróżnianiem i uzupełnianiem wody, innowacyjne systemy pielęgnacji wody mogą utrzymać krystalicznie czystą i komfortową wodę w jacuzzi do codziennego użytku.

Systemy uzdatniania wody w jacuzzi działają na różne sposoby, aby osiągnąć odpowiednią sanityzację. W zależności od technologii, niektóre z nich mogą wymagać od właścicieli większego wysiłku w celu wsparcia procesu sanityzacji, podczas gdy inne są bardziej przyjazne dla użytkownika. Niektóre pozwalają, aby woda w jacuzzi była zdatna do kąpieli znacznie dłużej, zanim będzie trzeba ją wymienić; niektóre opierają się na częstym opróżnianiem i uzupełnianiem wody.

Niektóre z najbardziej popularnych systemów pielęgnacji wody to generatory naturalnego chloru ze słonej wody, generatory ozonu, sanityzację za pomocą dozownika przepływowego oraz ręczne dodawanie chloru.

Generatory chloru ze słonej wody

Przeczytaj naszą instrukcję uruchamiania, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować nasz system.
Generatory chloru z wody słonej, takie jak np. Freshwater®salt system*, są najlepszym rozwiązaniem w nowoczesnej pielęgnacji wody w jacuzzi. Systemy te generują naturalny chlor automatycznie z niskich poziomów soli w wodzie twojego jacuzzi. Dzięki tej metodzie, system freshwater® salt system może utrzymać wodę w twoim jacuzzi świeżą i czystą nawet przez rok normalnego użytkowania** – znacznie dłużej niż inne systemy.

Dzięki temu niezawodnemu i w dużej mierze automatycznemu systemowi, czas i wysiłek właściciela są zminimalizowane. System freshwater® salt system jest dostępny dla wszystkich modeli hot spring® highlife® collection i limelight® collection od 2019 roku. 

Podobnie jak w przypadku innych systemów uzdatniania wody, można dodatkowo zastosować wkład srebra, taki jak freshwater ag+ mineral spa sanitizer (wkład z jonami srebra), który hamuje rozwój bakterii w flitrach, pomaga utrzymać neutralne ph dla bardziej miękkiej i zrównoważonej wody, gdy jest używany w połączeniu z systemem freshwater® salt system.
 

Sanityzacja przepływowym dozownikiem

Wanny spa z systemem dozownika przepływowego, takim jak np. Frog® in-line sanitizing system  (dostępny w kolekcji hot spot marki hot spring) automatycznie dozuje brom i ważne minerały do wody w jacuzzi. Dzięki temu utrzymywana jest stała, ilość wolnego bromu, która zapobiega rozwojowi bakterii i eliminuje zanieczyszczenia. 

Systemy te eliminują potrzebę ciągłego testowania i dostosowywania poziomu preparatów czyszczących w jacuzzi. Technologia ta może również utrzymać wodę w wannie spa w czystości przy użyciu do 75% mniej chloru**** niż wymagają tego ręczne systemy chlorowania.

Generatory ozonu

Jacuzzi z systemem ozonowania, takie jak np. Freshwater® ozone system, stale oczyszczają wodę, wykorzystując połączenie ozonu i jonów srebra ag+ freshwater. Ozon niszczy zanieczyszczenia.

W przypadku systemów ozonowych właściciele muszą również co tydzień dodawać do jacuzzi porcję chloru. Systemy te wymagają mniejszej ilości chloru niż jacuzzi, które nie używają ozonu; ta redukcja chloru może również zmniejszyć zapach i podrażnienia. Systemy ozonowe mogą być stosowane w połączeniu z dozownikami przepływowymi, ale nie powinny być stosowane w połączeniu z generatorami chloru z wody słonej.

Ręczne dodawanie chloru

Bez automatycznego systemu uzdatniania wody, właściciel musi ręcznie dodawać chlor na bieżąco, aby uzyskać wodę w jacuzzi gotową do użycia. Wymaga to częstego sprawdzania ilości chloru w wodzie, a także jej ph i poziomu wapnia. Ponieważ chlor szybko rozprasza się w wodzie i musi być uzupełniany, ten typ systemu wymaga większej ilości chloru, aby utrzymać stałą ilość wolnego chloru do celów sanitarnych.
 

Uzdatnianie wody w przypadku nowych wanien spa

Kiedy po raz pierwszy zainstalujesz swoje jacuzzi lub po jej opróżnieniu i ponownym napełnieniu, będziesz trzeba wykonać kilka małych kroków, aby przygotować wodę do użycia. Jeśli po raz pierwszy instalujesz swoje jacuzzi, montażysta hot spring będzie w stanie przeprowadzić cię przez ten proces. Będzie również gotowy odpowiedzieć na wszelkie pytania, gdy nadejdzie czas wymiany wody. Oprócz konsultacji, należy przeczytać instrukcję obsługi dla swojej wanny spa w celu uzyskania pełnych szczegółów.

Jeśli system pielęgnacji wody jest dostarczany z oddzielną instrukcją uruchamiania – tak jak w przypadku freshwater® salt system – należy zapoznać się również z nią. Aby określić jakiego rodzaju regulacji może wymagać woda w twojej wannie spa, zbadaj próbkę wody wodociągowej za pomocą oferowanych wraz z wanną testerów. Wraz z opiekunem hot spring będziesz w stanie zidentyfikować wszelkie dodatkowe produkty, które będą potrzebne do regulacji parametrów wody, np. Takie jak środek do usuwania wapnia vanishing act® calcium remover lub on the go®, – przenośny zmiękczacz wody używany podczas napełniania jacuzzi. Dystrybutor hot spring może również zalecić użycie filtra wstępnego clean screen® instalowanego na wężu w celu odfiltrowania niepożądanych metali.
 

Testowanie i równoważenie wody w wannie spa

Teraz, gdy twoja woda w jacuzzi jest ciepła i gotowa do kąpieli, następnym krokiem jest regularne testowanie wody, aby zapewnić, że pozostaje ona czysta i odpowiednio zrównoważona. Ilość i rodzaj testów, które trzeba będzie wykonać, będzie określona przez rodzaj systemu uzdatniania wody w jacuzzi, który został zainstalowany. Istnieją cztery rodzaje pasków testowych używanych w jacuzzi hot spring®, każdy do innego celu.

  • Paski testowe freshwater® 5-way test strips: używany z różną częstotliwością w jacuzzi, w których stosuje się ozon, dozownik przepływowy bromu, generatory chloru lub chlor dodawany ręcznie. Paski testowe 5-way test strips pomagają monitorować poziom chloru, bromu, ph oraz zasadowość i całkowitą twardość wody. Są to podstawowe paski testowe używane regularnie w wielu jacuzzi.
  • Paski testowe freshwater® mps test strips: zaprojektowane do użycia w połączeniu z utleniaczem bezchlorowym mps (mononadsiarczan potasu), paski te wykrywają poziom mps, ph oraz określają zasadowość.
  • Paski testowe freshwater® salt test strips: używane wyłącznie z systemem freshwater® slat system i innymi systemami solnymi, te paski testowe mierzą ilość soli w wodzie jacuzzi.
  • Paski testowe fosforanów: określ poziom fosforanów w swojej wannie spa od 0 do 2500 ppm. Zaleca się stosować wraz systemem freshwater salt.

Kiedy sprawdzisz poziomy każdej substancji chemicznej za pomocą pasków testowych i okaże się, że mieszczą się one w dopuszczalnych zakresach, to tak naprawdę nie musisz już nic więcej robić, śmiało przygotuj się do relaksującej kąpieli. Jeśli jednak któryś z odczytów będzie poza dopuszczalnym zakresem, to wtedy będzie trzeba poświęcić kilka minut na skorygowanie nierównowagi chemicznej.

Sanityzacja i równoważenie

Zrównoważenie parametrów chemicznych wody w jacuzzi jest stosunkowo łatwe i nie zajmuje dużo czasu. W zależności od wyników pokazanych na pasku testowym, będziesz musiał dostosować albo poziom chloru/bromu, albo poziom pH/zasadowości. W tym celu użyjesz granulek chlorujących, pH/Alkalinity Plus, lub pH/Alkalinity Minus. Utleniacz szokowy, którego użyjesz do szokowania wody w twoim jacuzzi, jest dostępny w formie chlorowej lub bezchlorowej.

Każda butelka produktów do pielęgnacji wody w jacuzzi będzie miała swój własny zestaw instrukcji. Jeśli nie jesteś pewien jaką ilość produktu dodać, skonsultuj się z opiekunem Hot Spring. Z przyjemnością udzielą Ci informacji.
 

Filtracja wanny spa

Ostatnim etapem pielęgnacji wody w jacuzzi jest utrzymanie systemu filtracji w odpowiednim stanie. Podczas gdy środki odkażające i szokowe ograniczają rozwój bakterii i niszczą małe ilości zanieczyszczeń, większe ciała obce – takie jak igły drzew, pył czy liście – muszą być odfiltrowane.

Ważne jest, aby przepłukać filtry wanny spa wężem ogrodowym raz w miesiącu, aby utrzymać je w czystości. Należy również namoczyć je w preparacie czyszczącym filtry FreshWater® Filter Cleaner przy każdym opróżnianiu jacuzzi. Innowacyjne filtry Tri-X można nawet myć w zmywarce bez mydła w cyklu niskotemperaturowym. W zależności od potrzeb, możesz oczyścić swój filtr za pomocą rozpylacza typu instant, bez konieczności moczenia w preparacie czyszczącym filtry.

 

Odpowiednia pielęgnacja wody w wannie spa

Uzdatnianie wody jest istotną częścią korzystania i cieszenia się z gorących kąpieli w jacuzzi. Odpowiedni system uzdatniania wody znacząco zminimalizuje ilości uwagi i wysiłku, jakie będzie trzeba włożyć w obsługę jacuzzi, a zadbana woda przekłada się na dłuższe chwile spędzone w wannie spa.

Hot Spring® od dziesięcioleci jest wiodącym producentem najwyższej jakości jacuzzi i systemów pielęgnacji wody. Aby znaleźć idealną wannę spa w pobliżu Ciebie, skontaktuj się z nami już dziś.

* FreshWater® Salt System nie można stosować w jacuzzi Hot Spring® spa wyprodukowanych przed 2019 rokiem.
** Czynniki takie jak częstotliwość kąpieli i skład chemiczny wody mogą mieć wpływ na okres użytkowania. Kiedy wanna spa jest prawidłowo utrzymywana, 3-pak wkładów wraz z systemem FreshWater® Salt System utrzyma wodę w czystości i świeżości przez cały rok. 
*** Zapytaj o aktualną dostępność.
**** W porównaniu do minimalnego zalecanego przez ANSI poziomu chloru 2,0 ppm dla wanien spa.