Wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem jacuzzi

To wspaniałe uczucie móc zanurzyć się i zrelaksować się w swojej pięknej nowej wannie spa, w szczególności po ciężkim dniu pracy, jednak Twoja decyzja o wyborze modelu wanny nie powinna zależeć wyłącznie od tego, co się czuje lub od tego, co wygląda ładnie – skupmy się na konkretach. Twój wybór zakupowy powinien być oparty na jasnych faktach, twardych statystykach i odpowiedziach na kilka prostych pytań. Na przykład, jaki jest Twój budżet? Jakich efektów oczekujesz z powodu planowanego wydatku? Chcesz spędzać więcej czasu z rodziną? Chcesz poprawić swoje zdrowie? Szukasz relaksu i ulgi od bólu i stresu? Czy może wszystkiego na raz? Jak porównać różne modele wanien jacuzzi? Aby pomóc Ci odpowiedzieć na te pytania i porównać różne oferty zakupowe, spójrzmy na kilka ważnych szczegółów związanych z wannami spa.

Przegląd specyfikacji wanien spa

Podczas dokonywania zakupu jacuzzi, ważne jest, aby wziąć pod uwagę swój budżet oraz swoje potrzeby. To, co na początku wydaje się świetną ofertą, może nie być w cale dobrą okazją, w szczególności gdy uwzględnimy wszystko, czego tak naprawdę oczekujesz. Tak więc, kupuj mądrze, zaczynając od przeglądu specyfikacji wanny. Większość producentów wymienia specyfikacje każdego modelu bezpośrednio na swojej stronie internetowej, co pozwala na łatwe porównanie, ale tylko wtedy, gdy wiesz, jak interpretować te informacje.

Poniżej znajdziesz specyfikacje jednego z naszych popularnych modeli z najwyższej kolekcji, tj. Hot Spring model Grandee®:

Specyfikacja wanny spa Hot Spring Grandee®
Siedziska7
Wymiary254 x 231 x 97 cm
Liczba dysz

49

2 - Moto-Massage® DX
2 - SoothingStream®
2 - JetStream®
3 - Rotary Hydromassage
2 - Directional Hydromassage
10 - Hydrostream®
26 - Directional Precision®

Pojemność wody1,725 litrów
Pompy strumienioweWavemaster 9200: dwubiegowa, 2,5 KM przy pracy ciągłej. Wavemaster 9000: jednobiegowa, 2,5 KM przy pracy ciągłej
Pompa cyrkulacyjnaSilentFlo 5000® - cicha i ciągła praca
Efektywna powierzchnia filtracji325 sq ft (ok 30 m.kw.)
Zasilanie230 V 20A
Grzałka1500 W grzałka No-Fault®

Przyjrzyjmy się szybko, co oznaczają te specyfikacje i jak je wykorzystać do porównania wybranych modeli.

Siedziska

Im więcej miejsc w Twojej wannie spa, tym więcej Twoich przyjaciół i osób z rodziny może cieszyć się kąpielą z Tobą. Model Grandee ma siedem miejsc siedzących – to wystarczająco dużo dla większości osób. Aby określić liczbę miejsc odpowiednią dla Ciebie, pomyśl nie tylko o tym, kto będzie korzystał z Twojego spa każdego dnia, ale także jak często będziesz zapraszał innych do wspólnej kąpieli. Jeśli w Twojej rodzinie są cztery osoby, a w weekendy przyjeżdżają do Ciebie goście, będziesz chciał mieć wannę, która pomieści wszystkich. Ceny jacuzzi zazwyczaj wzrastają wraz z ilością miejsc, więc należy o tym pamiętać.

Wymiary

Wymiary Twojej wanna spa powinny być rozpatrywane w połączeniu z liczbą siedzisk. Dla przykładu, porównaj model Hot Spring Vanguard® z modelem Hot Spring Aria®. Oba modele mają takie same wymiary, ale Vanguard ma sześć miejsc w porównaniu z Arią, która ma pięć. Tak więc, choć każdy z nich pomieści kilka osób, to w Arii poczujesz się bardziej komfortowo ze względu na większą przestrzeń. Tak samo jak ważna jest szerokość i długość, tak samo ważna jest wysokość wanny SPA. Jeśli jesteś wysoki to w mniejszej wannie nie będziesz wstanie w pełni się zanurzyć lub rozprostować nogi.

Dysze

Jeśli chodzi o dysze, więcej nie zawsze oznacza lepiej. Właściwe rozmieszczenie i funkcje dysz, które korzystnie wpływają na wrażenia z hydromasażu są o wiele ważniejsze niż liczba dysz. Pamiętaj, że im więcej dysz, tym większe ciśnienie muszą zapewnić pompy strumieniowe żeby masaż był intensywny. Rodzaj dyszy również odgrywa ważną rolę w dostarczaniu ciśnienia i ostatecznych wrażeń. Pomyśl o różnicy w ciśnieniu, gdy używasz węża ogrodowego z dyszą do mycia samochodu czy podlewania ogrodu, w porównaniu z wężem bez żadnej końcówki. Poproś konkurencje o opisanie dysz występujących w rozważanej wannie. Ich różnorodność i właściwości terapeutyczne są ważniejsze niż ich liczba.

Pompy strumieniowe

Pompy strumieniowe odpowiadają za strumień wody dostarczany do dysz. Ich ilość bywa różna i nie koniecznie im więcej tym lepiej ponieważ pompa strumieniowa to najbardziej prądożerny i hałasujący element wanny spa. Jeżeli szukasz wanny z terapeutycznym masażem dla par, ale chcesz mieć możliwość od czasu do czasu zaprosić znajomych na wspólny relaks to optymalnym rozwiązaniem może być wanna z jedną pompą strumieniową ale dwubiegową (masaż mocny albo relaksacyjny) i z systemem SmartJet® dzięki któremu będzie można skumulować całą moc tej jednej pompy na wybranych dwóch lub trzech stanowiskach dla maksymalnych doznań. W/w model Grandee ma dwie mocne pompy strumieniowe z czego jedna jest dwubiegowa przez co może dostarczyć zarówno relaksacyjny i jak niezwykle mocny masaż na wszystkie dostępne stanowiska w wannie.

Pompa cyrkulacyjna i powierzchnia filtracji

Cyrkulacja wody to zasysanie wody do filtra w celu jej filtrowania i uzdatniania. Niektóre wanny używają do tego pompy strumieniowej, ale na wolniejszym biegu, a inne modele posiadają dedykowaną pompę cyrkulacyjną tak jak analizowany model Grandee. Odpowiednia pompa cyrkulacyjna daje możliwość ciągłej pracy (non stop) co powoduje że obojętnie o jakiej porze przyjdzie Ci ochota skorzystać z kąpieli - masz pewność że żadne zabrudzenia nie będą pływać w wannie. Musisz jednak pamiętać żeby sprawdzić jej pobór energii bo np. pompa SilentFlo 5000® która ma moc jedynie 39W pracując non stop zużyje miesięcznie prądu za około 25zł, a pompa cyrkulacyjna o mocy 390W - aż 10 razy więcej. Dodatkowo duża pompa cyrkulacyjna będzie słyszalna przez całą dobę i może przeszkadzać podczas wieczornego relaksu na tarasie czy śpiąc z otwartym oknem.

Zaciągane zabrudzenia zbierane są przez filtry zamontowane w wannie. Jeżeli korzystamy regularnie, a filtry są niewielkie to nawet co tydzień będziemy musieli je wyjąć i wyczyścić lub wymienić. Oczywiste jest również, że wanna na 6-7 osób powinna mieć większe filtry niż 2-3 osobowa bo więcej zabrudzeń. Dlatego warto porównać parametr powierzchni filtracji, który mówi o łącznej powierzchni filtracyjnej zamontowanych filtrów. W modelu Grandee to aż 325 stóp kwadratowych (miara amerykańska) czyli ok. 30 metrów kwadratowych i to w dodatku z wykorzystaniem filtrów ceramicznych Tri-X, które można czyścić w domowej zmywarce.

 

 

Zasilanie

Maksymalny zapotrzebowanie na energię (Pobór Mocy) określa się poprzez pomnożenie woltów (V) przez ampery (A lub Amp). W przypadku wanny Grandee, którą analizujemy będzie to 230V x 20A = 4600 W. Czyli ten model nigdy nie będzie pobierać więcej niż 4,6 kW nawet przy pełnej mocy masaży i innych opcjach (np. oświetlenie, nagłośnienie itp). Dzięki temu może być bezproblemowo podłączony do jednej fazy 230V i nie wymaga doprowadzenia instalacji 3-fazowej. Inne wanny u konkurencji mogę nie oferować takiej możliwości i ze względu na dużą prądożerność będzie konieczne przygotowanie tzw. "siły".

Grzałka

Zadanie Twojej grzałki sprowadza się do jednej rzeczy. tj. utrzymywania zadanej temperatury wody. Wanna spa z grzałką o większej mocy pobiera więcej energii niż wanna z grzałką o mniejszej mocy, ale teoretycznie będzie musiała pracować krócej by ogrzać wodę. Jednak zazwyczaj większe grzałki są montowane w wannach spa, które łatwo tracą ciepło dlatego, żeby szybko poradzić sobie ze utratą temperatury wykorzystuje się do tego grzałki o większej mocy. Wanny spa o doskonałej termice (w pełni izolowane - nie miejscami) nawet w mroźne dni bardzo powoli tracą ciepło więc do utrzymania optymalnej temperatury wystarczy grzałka o mniejszej mocy, a co za tym idzie nie obciąży ona domowej instalacji elektrycznej. Zawsze należy wziąć pod uwagę jak często planujemy korzystać z naszej wanny spa, jeżeli chcemy robić to regularnie lepiej wybrać model o doskonałej termice i pielęgnacji wody zapewniającej brak konieczności regularnej wymiany wody. Jeżeli jednak zażywać kąpieli będziemy tylko kilka razy w roku lub bardzo często wylewać wodę to można rozważyć wannę z grzałką o większej mocy. Model grzałki No-Fault® wykorzystany w modelu Grandee oznacza niezwykle trwałą konstrukcję grzałki odporną na każdy rodzaj wody dzięki czemu posiada gwarancje niezależnie od jej twardości czy innych parametrów. 

 

Teraz, gdy już rozumiesz jak czytać specyfikacje, jesteś krok bliżej do porównania modeli. Jest jednak jeszcze parę rzeczy, z którymi należy zaznajomić się zanim dokonamy zakupu wanny spa, zwłaszcza jeśli chodzi konserwację, korzyści i bezpieczeństwo.

 

Statystyki związane z wannami spa

Na dzień dzisiejszy w amerykańskich przydomowych ogrodach można znaleźć ok. 5,8 mln wanien spa. Nie stanowi to wielkiego zaskoczenia, jeśli weźmiemy pod uwagę popularność na przestrzeni ostatnich 30 lat tych urządzeń, oraz długą żywotność wysokiej jakości ogrodowych spa marki Hot Spring, która może wynosić nawet 20 lat lub więcej. Większość z tych wanien należy do rodzin mieszkających w domach prywatnych, chociaż niektórzy używają ich w apartamentach i hotelach. Najczęściej spotykanym typem jacuzzi jest wolnostojąca wanna spa z niecką akrylową. Taka ogrodowa wanna spa umiejscowiona jest na równym podkładzie i wykończona zazwyczaj obudową z tworzywa sztucznego.

Poniższe dane pokażą Ci, czego możesz spodziewać się jako właściciel wanny spa, jeśli chodzi o cenę zakupu, średni kosz instalacji i eksploatacji oraz korzyści i bezpieczeństwo. Zaczynajmy!

Zakresy cenowe wg klasy wanny spa

Luksusowa wanna spa

70 000 zł i więcej

Wanna spa premium

od 50 000 zł

Wanna spa średniej klasy

od 35 000 zł 

Podstawowa wanna spa

20 000 zł i więcej

Średnie koszty instalacji

Średni koszt instalacji wanny spa w Polsce wynosi około 1200 PLN i mieści się w zakresie od 0 PLN (dostawa i instalacja w cenie zakupu) do 2500 PLN. Koszty instalacji wanny zależą od wybranego miejsca docelowego, rozmiaru wanny i skomplikowania montażu. Postawienie jacuzzi na dedykowanej wylewce betonowej w łatwo dostępnej strefie przydomowego ogrodu jest podstawową formą instalacji. Jeżeli jednak montaż jest bardziej skomplikowany jak na przykład wstawienie spa do piwnicy czy postawienie wanny na tarasie umiejscowionym na dachu budynku to koszt instalacji wzrasta. 

Średnie miesięczne koszty elektryczne

Koszt utrzymania wanny spa zazwyczaj waha się w przedziale od 100 do 450 PLN. Ale jest kilka zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Wanny spa są droższe w utrzymaniu zimą niż latem, a większe jacuzzi kosztują miesięcznie więcej niż mniejsze. Im więcej korzystasz ze swojej wanny, tym więcej ciepła tracisz, co wymaga od grzałki większego zużycia energii. Posiadanie nowoczesnego, energooszczędnego spa z ulepszoną izolacją i wydajnymi grzałkami może ograniczyć te koszty. Aby zobaczyć szacunkowe zużycie energii elektrycznej dla różnych regionów w Polsce, sprawdź tabelkę z wyliczeniami

Średni koszt pielęgnacji wody

Podstawowy poziom pielęgnacji wody w wannach SPA (przy użyciu butelkowanych środków chemicznych) kosztuje około 60 złotych miesięcznie. Modernizacja systemu pielęgnacji wody podniesie nieco koszty, ale zmniejszy zapotrzebowanie na chlor i pozwoli zaoszczędzić czas na pielęgnację wody. Najwyższej klasy systemy słonej wody, takie jak nasz FreshWater® Salt System tworzą z soli środki czyszczące wodę, ograniczając również potrzebę stosowania dodatków chemicznych. Systemy te są droższe na początku, ale mogą znacznie zmniejszyć miesięczne koszty i czas wymagany do przeprowadzenia pielęgnacji czy wymiany wody.

Zalety płynące z posiadania wanny spa w swoim domu

Lepszy sen

Według Krajowej Fundacji Snu (ang. National Sleep Foundation), ok 132 milionów Amerykanów cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli masz problemy ze snem, twoja wanna spa może Ci w tym pomóc. 15-minutowa kąpiel na około 90 minut przed pójściem do łóżka spowoduje spadek temperatury ciała w miarę ochładzania się, co pomoże Ci się zrelaksować i szybciej zasnąć.

Ulepszona sprawność

Kiedy relaksujesz się w gorącej kąpieli, Twoje ciało napiera w dół na ciepłą wodę, a  woda naciska z powrotem na Twoje ciało, wypychając Cię. Stwierdzono, że wyporność wody pomaga w tymczasowym łagodzeniu objawów zapalenia stawów w tym obrzęku, bólu, sztywności, a także wspomaga ruch i funkcjonowanie stawów. Podczas gdy kąpiel w wannie spa zaleca się osobom cierpiącym na artretyzm, to nie jest ona zalecana dla wszystkich rodzajów chorób. Zawsze słuchaj lekarza prowadzącego twoje leczenie i postępuj zgodnie z jego zaleceniami co do korzystania z ciepłych kąpieli.   

Budowa więzi społecznych

Twoja wanna SPA szybko stanie się miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi oraz miejscem do pielęgnowania tych relacji. Wspólne spędzanie czasu, rozmowy lub po prostu relaks z dala od technologii i presji pracy mogą stać się mile widzianym zwyczajem, z której wszyscy skorzystają.

Fakty dotyczące bezpieczeństwa wanny spa

Zalecana temperatura 

Według amerykańskiej Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (ang. Consumer Product Safety Commission), woda w Twojej wannie Spa nie powinna przekraczać 104 stopni Fahrenheita (40 stopni Celsjusza), a zalecana temperatura to 100 stopni (37 stopni Celsjusza). Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku małych dzieci.

Bezpieczne dla dzieci 

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób zaleca, aby dzieci mające mniej niż pięć lat nie przebywały zbyt długo w wannie SPA. Ważne jest również certyfikat NSF akrylowej niecki czyli certyfikat sanitarny. Co ciekawe Hot Spring to jedyny producent wanien spa, który otrzymał certyfikat NSF P181 czyli certyfikat bezpieczeństwa sanitarnego na całe wanny spa, a nie tylko na poszczególne podzespoły.

Hot Spring jest jedną z najstarszych marek wanien SPA w Stanach Zjednoczonych, jesteśmy dumni z naszej wiedzy na temat wanien SPA. Z przyjemnością podzielimy się z Tobą spostrzeżeniami, które wpływają na każdy aspekt naszych światowej klasy projektów wanien SPA. Aby dowiedzieć się więcej, pobierz naszą broszurę, odwiedź krajowego dealera lub poproś o wycenę.