Serwis i naprawa wanny spa – kiedy zwrócić się o pomoc profesjonalisty?

Wysokiej jakości domowe wanny spa są budowane z myślą o trwałości i niezawodności, ale co jakiś czas może zaistnieć sytuacja, gdzie na panelu sterowania pojawi się komunikat o błędzie. Sytuacja ta nie jest częsta, ale mimo wszystko, gdy doświadczysz problemów z działaniem Twojej wanny spa, staniesz przed decyzją: czy wezwać lokalnego dealera do serwisu, czy też spróbować rozwiązać problem samodzielnie? Wiedza o tym, jakie naprawy można bezpiecznie przeprowadzić samodzielnie, a jakie najlepiej zlecić profesjonaliście, pomoże Ci dokonać mądrego wyboru.

Największym czynnikiem decydującym o rozważeniu decyzji pomiędzy serwisem, a samodzielną naprawą jest Twoje bezpieczeństwo, ale tuż za nim jest ochrona inwestycji jakim jest Twoje spa. Jeśli Twoja wanna spa jest nadal objęta gwarancją, skontaktuj się ze sprzedawcą, aby upewnić się, że autoryzowany przez producenta przedstawiciel serwisowy zajmie się naprawą. Próba samodzielnej naprawy jacuzzi może spowodować utratę gwarancji. Może to również oznaczać droższe naprawy w przyszłości.

Regularna konserwacja zmniejsza konieczność serwisowania i napraw wanny spa

Najdroższe jacuzzi to takie, które nie jest używane regularnie. Codzienne użytkowanie i regularne pielęgnacje nie tylko zapewnią Ci wszystkie niesamowite korzyści płynące z wanny spa, ale także pomogą zapewnić jej prawidłowe działanie tak długo, jak długo ją posiadasz. Opóźniona lub, co gorsza, zignorowana pielęgnacja może prowadzić do poważnych szkód.

Najlepszym sposobem zapobiegania problemom jest dbanie o filtry Twojej wanny spa i o zainstalowany system pielęgnacji wody. Alternatywnie, można zgłosić się do opiekuna Hot Spring, który może pomóc ustawić harmonogram konserwacji i doradzić w sprawie najlepszego sposobu postępowania w przypadku wystąpienia problemów. Niektórzy serwisanci zajmą się nawet czyszczeniem i konserwacją wanny spa klientów na żądanie.

Konserwacja i naprawa wanny spa

Niektóre problemy można łatwo wykryć i łatwo sobie z nimi poradzić. Należą do nich np. problemy z wodą, panelem sterowania czy zasilaniem.

Kwestie związane z wodą

Przy intensywnym korzystaniu z wanny spa, mogą pojawić się następujące problemy:

  • mętną wodę w wannie,
  • słabo lub nieregularnie pracujące dysze,
  • brak temperatury wody, mimo że wanna spa jest w pełni zasilana i dysze działają.

Każdy z powyższych problemów wskazuje na jednego winowajcę, a jest nim zabrudzony filtr. Twoje filtry pomagają zapewnić długą żywotność twojej wanny spa, ale gdy filtr jest zatkany przez zabrudzenia lub tłuszcze w wodzie, twoje jacuzzi nie będzie działać tak jak powinno. Wanny spa są zaprojektowane z mechanizmami bezpieczeństwa, które chronią użytkowników i zapobiegają uszkodzeniom dysz, pomp i innych systemów. Na przykład przyblokowany lub słaby przepływ wody przez filtry spowoduje automatyczne wyłączenie grzałki lub pompy, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Czyszczenie filtra jest proste: Wystarczy wyjąć filtr, zastosować środek czyszczący filtry, a następnie spłukać go dokładnie wężem ogrodowym. Filtry ceramiczne Tri-X montowane w wannach spa Hot Spring® z kolekcji Highlife można również prać w domowych zmywarkach do naczyń co jest bardzo wygodne.
 

Problemy z panelem sterowania

System sterowania wanną spa powoduje, że Twoje jacuzzi jest zawsze gotowe do relaksującej kąpieli. Problemy ze sterowaniem, w tym brak reakcji, są łatwe do zdiagnozowania i mogą być naprawione przez użytkownika. Zazwyczaj problemy te są wynikiem przerwania komunikacji między jednostką sterującą a obsługiwanym przez nią systemem. Zresetowanie panelu sterowania często rozwiązuje problem. Aby zresetować dotykowy panel sterowania, naciśnij i przytrzymaj ekran dotykowy w dowolnym pustym obszarze, aż stanie się czarny.

Sytuacja wygląda podobnie, jeśli Twoja wanna spa posiada bezprzewodowego pilota, który nie reaguje, on również musi zostać zresetowany. Najpierw sprawdź, czy jest w pełni naładowany. Jeśli nie jest, naładuj go. Następnie należy ponownie uruchomić wannę spa z pilotem położonym w stacji dokującej, aby ponownie nawiązać połączenie między nimi.

Jeśli problem ze sterowaniem z bezprzewodowego pilota występuje często, powodem mogą być zakłócenia sygnału z innego urządzenia. Zmiana częstotliwości pilota może zaradzić problemowi. Aby zmienić częstotliwość w pilotach zdalnego sterowania wanien Hot Spring®, naciśnij i przytrzymaj przycisk na stacji dokującej, który włącza oświetlenie LED, tak długo aż wszystkie przyciski na stacji dokującej będą migać a na ekranie pilota pojawi się wyboru kanału połączenia. Na tym ekranie wybierz nową częstotliwość.

Problemy z zasilaniem

Jeśli Twoja wanna spa nie chce się włączyć, proste zresetowanie wyłącznika różnicowo-prądowego może to naprawić. Wanny spa muszą być podpięte do obwodu wyposażonego w wyłącznik różnicowoprądowy. Jeżeli taka różnicówka wykryje brak równowagi pomiędzy napięciem pobieranym z obwodu a napięciem doprowadzanym do obwodu, automatycznie przerwie obwód. Zarówno przepięcia jak i spadki napięcia mogą spowodować automatyczne przerwanie połączenia przez różnicówkę czy bezpiecznik. Aby przywrócić zasilanie wanny spa, należy zlokalizować wyłącznik w skrzynce i przełączyć go na pozycję „On”. Pamiętaj tylko, że jeśli problem utrzymuje się bez wyraźnej przyczyny (np. burza z piorunami lub przerwa w dostawie prądu), może to wskazywać na poważniejszy problem, taki jak usterka lub zwarcie. Oba problemy stanowią poważne ryzyko porażenia prądem w jacuzzi lub w jego pobliżu więc nie należy próbować naprawiać tego problemu samodzielnie. Zamiast tego należy skontaktować się z przedstawicielem autoryzowanego serwisu.

Kiedy należy wezwać profesjonalistę od obsługi i naprawy wanny spa

Pompy wanien spa oraz systemy ogrzewania, filtracji wody i sterowania współpracują ze sobą, aby zapewnić wspaniałe wrażenia za każdym razem, gdy korzystasz ze swojej wanny spa. Fakt, że każdy system jest łatwy w utrzymaniu jest świadectwem inżynierii i kunsztu wykonania Twojego spa. Chociaż istnieją pewne problemy, które można rozwiązać samodzielnie, to wzajemne oddziaływanie różnych systemów może oznaczać, że czasami do rozwiązania problemu potrzebny jest ekspert.

Problemy, które wymagają fachowego serwisu

  •  Powtarzające się wyłączenia lub utraty zasilania. Powtarzające się wyłączenia mogą być spowodowane nie tylko działaniem różnicówki, ale również bezpieczników. Jeśli często trzeba przywracać zasilanie, aby móc obsługiwać wannę spa, należy wezwać serwisanta w celu ustalenia źródła problemu.
  • Wanna spa wielokrotnie przestaje się nagrzewać. Wanny spa są wyposażone w wewnętrzny termostat, który zapewnia, że woda pozostaje w bezpiecznej temperaturze roboczej. Jeśli podgrzewacz wielokrotnie się wyłącza lub jeśli pompa obiegowa stale pracuje, może to świadczyć o nieprawidłowej pracy termostatu.
  • Panel sterowania wielokrotnie się wyłącza lub pilot nie chce się połączyć. Powtarzające się problemy z kontrolą wymagają uwagi profesjonalnego technika. Bateria lub inny element w pilocie lub panelu sterowania może wymagać wymiany.
  • Poziom wody spada lub woda jest wyczuwalna wokół wanny Spa. Wyciek i wylewanie się wody, zwłaszcza do strefy podzespołów w pobliżu układów elektrycznych i przekaźników, to poważny, ale możliwy do naprawienia problem. Należy odłączyć zasilanie, spuścić wodę z wanny zgodnie z instrukcją obsługi, a następnie wezwać specjalistę w celu naprawy wycieku i sprawdzenia wanny, czy nie zostały uszkodzone żadne systemy.

 

Twoja wanna z hydromasażem została zaprojektowana w taki sposób, aby można było się cieszyć jej funkcjonowaniem przez dekadę lub dłużej, jeśli jest dobrze utrzymana i regularnie serwisowana. Prosta konserwacja filtrów i pielęgnacji wody może być przeprowadzona przez Ciebie z pomocą instrukcji obsługi. Twój opiekun marki Hot Spring jest zawsze gotowy, aby szybko zająć się poważniejszymi problemami i pomóc Ci podjąć kroki, aby zapobiec innym problemom w przyszłości.

Dzięki sieci dealerów na całym świecie, firma Hot Spring jest dumna z tego, że nasi klienci są obsługiwani przez kompleksowe plany serwisowe i proste gwarancje. Dealer Hot Spring w Twoim kraju jest odpowiednio przeszkolony do serwisowania Twojego jacuzzi w każdym momencie jego użytkowania.