Co jest lepsze, jacuzzi czy sauna?

Wanny spa i sauny oferują bardzo różne doświadczenia, zarówno w zakresie użytkowania, jak i konserwacji. Jeśli chcesz zainwestować w jedno z takich urządzeń, ale nie wiesz, które z nich wybrać, poniżej znajdziesz kilka kwestii wartych rozważenia.

Podobieństwa między jacuzzi a sauną

Wanny spa i sauny pełnią podobną funkcję: podnoszą temperaturę ciała w celach relaksacyjnych i terapeutycznych. Obie mogą zapewnić dobre samopoczucie, czy złagodzić bóle mięśni i ciała.
Zarówno wanna spa jak i sauna jest świetnym miejscem do relaksu, łagodzenia napięcia i spędzania czasu z rodziną. Oba urządzenia mogą pełnić rolę spokojnego zacisza domowego, które pozwala cieszyć się spokojną chwilą lub nadrobić zaległości z bliskimi w ciągu dnia.

Czym różni się wanna spa od sauny

Doświadczenie z korzystania wanny spa różni się znacząco od wrażeń w saunie.

Estetyka

Wanny spa są bardziej uniwersalne pod względem estetycznym niż sauny. Dobrze zaprojektowane jacuzzi zewnętrzne może służyć jako architektoniczny punkt centralny Twojego ogrodu lub tarasu. Wanna z hydromasażem oferuje różnego rodzaju obudowy, które możesz dopasować do indywidualnych preferencji i stylu. Odpowiednie efekty świetlne tworzą nastrój wewnątrz i na zewnątrz wanny spa. Kojący dźwięk bulgoczącej wody od dawna kojarzony jest z medytacją i relaksem. Opcjonalne akcesoria sensoryczne obejmują muzykę lub monitor TV do oglądania filmów podczas odpoczynku w wannie spa.

Sauny nie emitują relaksującego białego szumu ani nie oferują dodatkowego oświetlenia czy specjalnych funkcji. Sauna wewnętrzna nie będzie też widoczna dla przechodniów; sauna zewnętrzna eliminuje zaś możliwość zajrzenia do wnętrza urządzenia. 

Masaż

Wanny spa oferują dodatkową korzyść w postaci masażu. W zależności od modelu jacuzzi zewnętrznego, strumienie wody mogą być selektywnie kierowane na problematyczne obszary ciała.
Użytkowanie wanny spa przed snem może pomóc w szybszym zasypianiu i poprawie jakości snu. Masaż w wannie z hydromasażem i ciepła woda może pomóc zmniejszyć niepokój i ból, poprawić krążenie, a także złagodzić bóle głowy i przekrwienie. Termoterapia (leczenie ciepłem) w wannie spa może złagodzić ból reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wspólnie spędzony czas

Wanna z hydromasażem jest idealnym pomysłem na romantyczne spędzenie czasu lub relaksujący odpoczynek we własnym ogrodzie. Twoje jacuzzi zewnętrzne może stać się wspaniałym miejscem do spędzania czasu z bliskimi osobami. Możesz uwzględnić je podczas imprez i spotkań rodzinnych, grać w gry w wodzie (szczególnie jeśli model pozwala na dostosowanie temperatury korzystnej do pływania), śmiać się i nadrabiać zaległości. Lub spędzić spokojny wieczór z żoną/mężem, chwycić dobrą książkę i posłuchać kojącej muzyki, odłączyć się od codziennych obowiązków i zrelaksować się razem w wannie spa. Jacuzzi ogrodowe nie zapewnia tak wysokiej temperatury jak sauna, więc może być odpowiednie dla szerszego zakresu przedziału wiekowego.

Sauny są często używane przez pary, ale nie są one zazwyczaj kojarzone z zabawą i grami czy spotkaniami towarzyskimi. Sauny oferują wyższe temperatury niż jacuzzi zewnętrzne i mogą zapewnić nieprzyjemne uczucie gorąca dla dzieci lub nastolatków.

Montaż 

Montaż jacuzzi ogrodowego nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać, chociaż wielu klientów decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów.
Wanna spa nie wymagają odpowiedniej instalacji hydraulicznej. Wystarczy po prostu napełnić ją przy pomocy węża ogrodowego. System filtracji wanny z hydromasażem zapewnia cyrkulację wody.

Wanny spa wymagają energii elektrycznej. Model 220V jest najprostszą opcją, ponieważ wystarczy podłączyć urządzenie do uziemionego gniazdka domowego. Jeśli zdecydujesz się na model 3-fazowy, być może będziesz musiał zatrudnić certyfikowanego elektryka, aby dostosować okablowanie, tak samo jak w przypadku kuchennej płyty indukcyjnej.

Sauny mogą być prefabrykowane lub wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i pleśń. Sauna wymaga montażu w miejscu zapewniającym odpowiednie odprowadzanie ciepła i wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni. Sauna wewnętrzna wymaga zazwyczaj unowocześnionego systemu wentylacji.

Podobnie jak właściciele wanny spa, wielu posiadaczy sauny woli zatrudnić profesjonalistę do montażu, który może podwoić lub potroić koszt urządzenia, w zależności od wielkości, instalacji hydraulicznej, elektrycznej i innych czynników. Sauna może być ogrzewana elektrycznie lub za pomocą pieca opalanego drewnem. W zależności od tego, jaki rodzaj sauny wybierzesz, warto pomyśleć również o zainstalowaniu czujnika tlenku węgla lub komina.

Konserwacja

Przy odpowiedniej pielęgnacji, najlepsze jacuzzi zewnętrzne wymagają bardzo niewielkiej bieżącej konserwacji. Wanna spa wymaga zazwyczaj przeprowadzenia cotygodniowych testów wody w celu zapewnienia właściwej równowagi chemicznej:

  • Aby przeprowadzić test, wystarczy przytrzymać przez chwilę pasek testowy w wodzie.
  • Aby uzyskać równowagę składu chemicznego wody, należy dodać odpowiednie środki do sanityzacji wody (w zależności od wyników testu)

Filtry jacuzzi ogrodowego usuwają zanieczyszczenia z wody. Filtry powinny być czyszczone raz w miesiącu i regularnie wymieniane. Niektóre z nich można umieścić w zmywarce; inne należy myć przy użyciu węża ogrodowego.


Odwiedź naszą stronę z poradami dotyczącymi konserwacji wanny spa, aby uzyskać więcej informacji.

W przypadku sauny, eksperci zalecają mycie jej wewnętrznej powierzchni szczotką po każdym użyciu. Ponadto należy regularnie opłukiwać wnętrze wężem i szlifować jego powierzchnię wewnętrzną. Wszelkie plamy wymagają dodatkowego użycia środka czyszczącego, zaś pleśń zastosowania wybielacza. Pęcznienie drewna może wiązać się z koniecznością okresowego szlifowania ruchomych elementów. Sauny zewnętrzne wymagają też sporadycznego użycia myjki ciśnieniowej i pokrycia zewnętrzną warstwą bejcy.

Jaki jest najlepszy wybór?

Zarówno wanny spa, jak i sauny oferują korzyści zdrowotne. Oba urządzenia wymagają jednak regularnej konserwacji w celu zapewnienia odpowiedniej wydajności. Twój wybór zależy od Twoich celów. Aby uzyskać więcej informacji, porozmawiaj z autoryzowanym sprzedawcą w pobliskiej okolicy. Nie wiąże się to z żadnym zobowiązaniem. Nasi sprzedawcy chętnie udzielą informacji, które pomogą Ci ustalić, jaki produkt będzie dla Ciebie odpowiedni.

 

Zobacz również