Jak wybrać odpowiednie środki chemiczne dla mojej wanny spa?

Kiedy ludzie myślą o chemii do jacuzzi, zazwyczaj myślą o chlorze lub produktach bromowych używanych do sanityzacji. Ale są też inne chemikalia do jacuzzi, rozwiązania do pielęgnacji wody, które są równie ważne dla utrzymania czystej, komfortowej i odkażonej wanny spa.

Woda, która pochodzi z kranu często zawiera rozpuszczony wapń, który może osadzać się na powłoce wanny i wewnątrz rur. Metale w wodzie mogą wchodzić w interakcje ze stabilizatorami chemicznymi i powodować odbarwienie wody w szereg nieatrakcyjnych kolorów. Metale i wapń muszą być usunięte z wody podczas napełniania wanny spa, aby zapobiec gromadzeniu się pozostałości na powierzchniach, jak również, aby zapobiec interakcji chemicznej. Dodatkowo woda musi być wyregulowana, aby poziom pH i zasadowość mieściły się w prawidłowych granicach. Dzięki takiemu postępowaniu późniejsze uzdatnianie wody będzie następować szybko, sprawnie i prawidłowo.

Uruchomienie wanny spa z czystą i miękką wodą

Skład chemiczny wody prosto z kranu może być różny w różnych miejscach, nawet w obrębie tego samego miasta. Niektóre dzielnice mogą mieć starsze rury, przez co żelazo i miedź mogą rozpuścić się w wodzie. Jeśli Twój dom nie jest podłączony do miejskiego systemu wodnego, to prawdopodobnie czerpiesz wodę ze studni na terenie posesji. Metale takie jak żelazo i mangan są powszechne w wodzie studziennej. Metale te mogą wchodzić w interakcje z chlorem i odbarwiać wodę w jacuzzi, zmieniając ją w zieloną, turkusową, a nawet różową i fioletową. Najlepszym sposobem na uniknięcie niepożądanych reakcji chemicznych jest usunięcie metali i wapnia podczas napełniania wanny spa.

Odfiltrowanie metali

Filtr wstępny Clean Screen® pre-filter od Hot Spring® przyłącza się bezpośrednio do końca węża ogrodowego. Filtr ten usuwa metale, w tym miedź i żelazo, zanim dostaną się do jacuzzi. Z tym wygodnym filtrem, będziesz mieć pewność, że w Twoim jacuzzi zawsze będzie znajdować się świeża woda pozbawiona metali. Filtr ten filtruje również zanieczyszczenia organiczne, które mogą powodować powstawanie piany oraz garbniki, które mogą odbarwić wodę.

Jest to ważny pierwszy krok, który zapewni, że woda w jacuzzi będzie czysta i klarowna. Bez filtra wstępnego może się okazać, że trzeba będzie wymieniać wodę w jacuzzi częściej niż byłoby to konieczne. Rozpoczynając od czystej wody, mamy pewność że środki chemiczne będą działały zgodnie z przeznaczeniem, tzn., żeby woda zawsze była odpowiednio uzdatniania.

Odfiltrowanie wapnia

Często woda zawiera również rozpuszczone minerały, takie jak wapń. W odpowiednio wysokich stężeniach, pierwiastek ten może osadzać się na wnętrzu rur i pomp, ograniczając przepływ wody i skracając ich żywotność. Wapń może również osadzać się na powłoce jacuzzi, gdzie w efekcie powstaje nieprzyjemna warstwa. Zmniejszenie poziomu wapnia przedłuży żywotność Twojego jacuzzi, spowoduje, że woda będzie bardziej jedwabista i zapobiegnie nieprzyjemnemu gromadzeniu się na osadu wapniowego na powierzchniach jacuzzi.

Hot Spring oferuje łatwe usuwanie wapnia z Twojej wanny spa. Pierwszym krokiem jest napełnienie wanny wodą z użyciem pre-filtra Clean Screen oraz użycie zalecanych środków chemicznych do zrównoważenia wody. Jeśli posiadasz wannę spa od Hot Spring, wystarczy umieścić worek odwapniający Vanishing Act® nad przewodem wylotowym grzałki w celu odfiltrowania wapnia. Worek ten dostępny jest w dwóch rozmiarach dla mniejszych i większych jacuzzi.

Inną wygodną opcją jest przenośny zmiękczacz wody On the Go® portable water softener dostępny u dystrybutorów wanien Hot Spring. Wystarczy podłączyć go do węża ogrodowego, a wapno zostanie usunięte, gdy woda będzie przepływać przez zmiękczacz. Ten zmiękczacz wody jest tak skuteczny, że poziom wapnia w Twojej wodzie może nawet spaść poniżej tego, co jest zalecane. Okresowo testuj wodę wypływającą ze zmiękczacza On the Go za pomocą pasków testowych, aby sprawdzić, gdzie aktualnie znajdują się jej poziomy. Jeśli spadną one poniżej zalecanej wartości, wystarczy kontynuować napełnianie wanny spa do pełna, a następnie uzupełnić jej poziom wodą prosto z kranu.

Stosowanie właściwych środków chemicznych dla twojej wanny spa

Po napełnieniu jacuzzi i włączeniu zasilania, nadszedł czas na przetestowanie i uzdatnienie wody oraz przygotowanie jej do użytku. Do tego będą potrzebne Ci następujące materiały, które kupisz w salonie Hot Spring lub u montażysty:

  • Paski testowe FreshWater® 5-WAY Test Strips
  • Paski testowe FreshWater Salt Test Strips™, jeśli Twoja wanna spa jest wyposażona w system FreshWater Salt System*
  • środki chemiczne regulujące pH wody
  • Chlor do szokowania i odtworzenia poziomu wolnego chloru w wodzie

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie za pomocą pasków testowych FreshWater poziomu pH wody, jej twardości i zawartości wolnego chloru. Dzięki paskom testowym proces ten jest dość szybki i prosty – zanurzasz pasek testowy w wodzie i porównujesz kolor, który pojawia się na pasku, ze skalą kolorów na opakowaniu. Dzięki temu poznasz zakres docelowy dla pH wody, zasadowości i oraz ilości (wartości w ppm) wapnia i chloru.

Tolerancje wapnia dla jacuzzi wyposażonych w system FreshWater Salt System są niższe niż w porównaniu do tych, które są nastawione na tradycyjną sanityzację chlorem lub bromem, więc upewnij się, że używasz odpowiednich pasków dla swojego modelu wanny spa. Twój lokalny sprzedawca jacuzzi może pomóc Ci upewnić się, że masz odpowiednie materiały, aby rozpocząć proces uzdatniania wody.

Po ustaleniu aktualnego składu chemicznego wody, można dokonać korekty, aby doprowadzić jacuzzi do właściwego zakresu działania. W jacuzzi Hot Spring obowiązują następujące zalecane zakresy:

Zalecane poziomy dla wanny spa hot spring

Wolny chlor1,0-5,0 ppm
Ph wody7,2-7,8
Zasadowość ogólna40-120 ppm
Twardość wapniowaNorma: 75-150 ppm
System solny: 25-75 ppm

Jeśli Twoja woda nie mieści się w żadnym z zalecanych zakresów, to Hot Spring dostarcza odpowiednich środków chemicznych do jacuzzi, które pozwalają na dostosowanie wody do potrzeb. Zapoznaj się z instrukcją obsługi dla konkretnego modelu jacuzzi, aby określić ilości, które będą potrzebne do wykonania regulacji i przygotowania wody do użytku.

Możesz regulować pH wody i całkowitą zasadowość za pomocą preparatów pH/Alkalinity Plus i pH/Alkalinity Minus. Poziom chlorowania można podnieść wprowadzając do wody odmierzoną ilość chloru (płynny lub granulowany). Jeśli Twoja wanna spa jest wyposażona w opcjonalny system FreshWater® Salt System, to postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi uruchomienia zawartymi w instrukcji obsługi systemu FreshWater Salt System.

Po dodaniu tych chemikaliów jacuzzi jest gotowe do pracy.

Bądź na bieżąco z pielęgnacją wody w wannie spa

Chemia jacuzzi i pielęgnacja wody wykraczają daleko poza zwykłe dodanie chloru. Wypełnienie wanny spa zmiękczoną, zrównoważoną wodą nie tylko zapobiega drażnieniu oczu i wysuszeniu skóry, ale również utrzymuje wodę w świeżym i orzeźwiającym stanie. Dzięki temu Twoje jacuzzi pozostaje miejscem, w którym możesz się odprężyć, odstresować i zapomnieć o codziennych zmartwieniach. W Hot Spring, wierzymy w zapewnienie absolutnie najlepszego doświadczenia w posiadaniu jacuzzi. Upewniamy się, że zapewniamy Ci najbardziej wygodne i skuteczne uzdatnianie wody w jacuzzi, chemikalia i urządzenia do pielęgnacji wody, które sprawiają, że utrzymanie idealnie zrównoważonej, czystej i relaksującej wanny spa jest łatwe.

Jesteśmy zaangażowani w produkcję innowacyjnych jacuzzi, które są łatwe w konserwacji, dzięki temu są one w każdym momencie gotowe do kąpieli. Aby dowiedzieć się więcej o pielęgnacji wody w jacuzzi oraz o oferowanych przez nas środkach chemicznych i opcjach, skontaktuj się z opiekunem już dziś.

*FreshWater® Salt System nie może być stosowany w jacuzzi Hot Spring lub jakichkolwiek wyprodukowanych przed 2019 rokiem.