Czy mogę umieścić jacuzzi w piwnicy?

Wanny spa sprawują się wyśmienicie w chłodniejszych miesiącach. Ale chłodny powiew wiatru może sprawić, że zastanowisz się podwójnie zanim podejmiesz taką decyzję. Zajmijmy się pytaniem, które być może już rozważasz: czy warto umieścić swoją wannę spa w piwnicy?

Jest to z pewnością możliwe, aby zainstalować swoje jacuzzi w piwnicy, ale jest to bardziej skomplikowane niż tylko przeniesienie, podłączenie przewodów i napełnienie jacuzzi wodą. Prawdopodobnie będzie to wymagało lekkiej przebudowy piwnicy, aby uniknąć poważnych problemów, a może nawet projektem na dużą skalę. Ostatecznie nie jest to coś, co chcielibyśmy robić samemu. Jest to praca dla licencjonowanego wykonawcy budowlanego, ponieważ istnieją ważne zagrożenia i zmienne do rozważenia. Ale posiadanie jacuzzi w piwnicy z pewnością będzie stanowić furtkę do spokojnych i miłych doświadczeń związanych z kąpielą w gorącej wodzie w swoim spa.

Korzyści z umieszczenia wanny spa w piwnicy

Twoje „podziemne jacuzzi” może stanowić wyśmienitą ucieczkę od codziennego zgiełku i hałasu, pod warunkiem, że poświęcisz odpowiednią ilość czasu na zaplanowanie i odpowiednie zainstalowanie Twojego jacuzzi. Schowane jacuzzi, w porównaniu do zewnętrznego tworzy prywatność, jaką większość ogrodowych konfiguracji nie może się z nią równać. Piwnica stanowi wspaniałe miejsce, aby jak najlepiej wykorzystać zaawansowany technologicznie system spa na relaks lub zabawę z przyjaciółmi i rodziną.

Instalacja wanny spa w piwnicy może być naprawdę dużym projektem, na tyle dużym, że nie będziesz chciał lub chciała się śpieszyć. Należy pamiętać, aby skonsultować się z lokalnym dystrybutorem w celu uzyskania porady na temat doboru odpowiedniej strategii montażu wanny spa, która będzie w sam raz dla Twojego metrażu i warunków przejścia. Jeśli masz solidny plan, aby poradzić sobie z wentylacją i wilgocią, a także jeśli masz budżet na wykończenie przestrzeni wokół spa, to będziesz mógł lub mogła cieszyć się swoim piwnicznym zaciszem przez wiele lat.

Opróżnianie i napełnianie wanny spa w piwnicy

Pierwszą kwestią przy umieszczaniu jacuzzi w piwnicy jest sposób zarządzania wodą. Małe, dwu- lub trzyosobowe jacuzzi – takie jak Hot Spring® Jetsetter® oraz Jetsetter®lX z kolekcji Highlife®Collection – mieści około 800 litrów wody. Ich większa siostra, siedmiomiejscowa wanna Grandee®, mieści w sobie aż 1700 litrów.

Bez względu na to, jaki rozmiar spa wybierzesz, będzie potrzebna Ci odpowiednia strategia, aby przenieść znaczną ilość wody, gdy nadejdzie czas na okresowe opróżnianie i napełnianie wanny z hydromasażem. Jest to ważne zadanie konserwacyjne, które większość jacuzzi wymaga trzy lub cztery razy w roku, w zależności od systemu pielęgnacji wody i częstotliwości użytkowania oraz obciążenia kąpiących się. Doświadczony wykonawca będzie w stanie określić bezpieczną strategię i Twoje kolejne kroki.

Usuwanie wody z wanny spa

Piwniczna wanna z hydromasażem potrzebuje odpływu, który łączy się z systemem odprowadzania ścieków, który z kolei będzie zgodny z lokalnymi przepisami prawa. Woda z jacuzzi jest uważana za wodę szarą (rodzaj nieprzemysłowych ścieków wytwarzanych w czasie procesów domowych). Niektóre miasta pozwalają, aby szara woda z jacuzzi była odprowadzana na podwórko, a inne wymagają, aby trafiła do kanalizacji w celu jej oczyszczenia. Jeśli Twoja lokalizacja nie pozwala na wykorzystanie szarej wody do nawadniania, to potrzebny będzie odpływ do kanalizacji.

Domy mogą mieć jeden z kilku różnych systemów odwadniania piwnic, np. kanały ściekowe lub studzienki kanalizacyjne. Nie zaleca się odprowadzania wody z jacuzzi do studzienki kanalizacyjnej, ponieważ ilość wody, jaka będzie odprowadzana może być zbyt duża w porównaniu do ilości wody, jaką studzienka może przyjąć, a to może prowadzić do większych problemów.

Przyłącza kanalizacyjne działają lepiej, ale te, które już masz w piwnicy, mogą okazać się niezbyt dobre do odprowadzania większych ilości wody, przykładowo nie będzie można do nich włożyć węża. Ważne jest, aby skonsultować się z hydraulikiem w sprawie przepustowości istniejącej instalacji kanalizacyjnej. Jeśli to konieczne, hydraulik może zainstalować użyteczny drenaż, który łączy się z istniejącym połączeniem kanalizacyjnym.

Jeśli Twój dom nie jest jeszcze podłączony do kanalizacji to właśnie w tym momencie umieszczenie jacuzzi w piwnicy może stać się znacznie poważniejszym zadaniem. To może kosztować kilka tysięcy złotych , w zależności od tego, jak duży jest twój dom, gdzie się znajduje oraz ile pracy będą musieli włożyć wykwalifikowani pracownicy, aby podłączyć instalację do publicznej kanalizacji.

Jeśli mieszkasz w mieście, które pozwala na wykorzystanie szarej wody do nawadniania wtedy możesz uniknąć niektórych z tych komplikacji. Pompa zanurzeniowa i wąż ogrodowy mogą pompować wodę ze spa po schodach lub przez okno w piwnicy na zewnątrz.

Postępowanie z wilgocią pochodzącą z wanny spa w piwnicy

W wyniku podgrzewania jacuzzi, woda nagrzewa się i część z niej odparowuje. W przypadku wanny spa umieszczonej na otwartej przestrzeni, para wodna szybko rozprasza się w powietrzu. Natomiast w piwnicy nie ma gdzie ona uciec i dochodzi do jej skroplenia. Powstały kondensat osadza się na powierzchniach, w tym na ścianach, suficie, podłogach, meblach i armaturze. Z czasem sytuacja ta może tworzyć istotne problemy.

Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Wiele stropów piwnicznych składa się z belek bądź innych elementów drewnianych. Woda zbierająca się na tych powierzchniach może z czasem powodować gnicie i poważne problemy konstrukcyjne. Wentylacja odprowadzająca wilgoć jest krytyczna, aby zapobiec rozwojowi problemów z powstaniem pleśni i grzybów.

Może to być tak proste jak zainstalowanie wentylatora w oknie piwnicznym, ale lepszą opcją jest zainstalowanie sufitowego wentylatora wyciągowego bezpośrednio nad spa i poprowadzenie przewodów do punktu wyjścia. Można również umieścić osuszacz powietrza lub sole absorbujące wilgoć, aby utrzymać suche powietrze.

Remont piwnicy lub wykończenie, które obejmuje instalację bariery paroszczelnej między ścianami murowanymi a płytami gipsowo-kartonowymi pomoże zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć. Jeszcze lepiej, zamiast suchej zabudowy można zainstalować betonową płytę odporną na wilgoć, aby zapobiec przenikaniu wody przez ściany i uszkodzeniu znajdujących się za nimi elementów konstrukcyjnych. Uszczelnienie podłogi i pokrycie jej bezpieczną dla wody, antypoślizgową posadzką pomoże zachować fundamenty i zwiększyć bezpieczeństwo kąpiących się. W każdym przypadku wykonawca może ocenić i zainstalować najlepsze rozwiązania wentylacyjne, aby utrzymać wygodną i funkcjonalną przestrzeń spa w piwnicy.

Ciesz się w pełni ze swojej wanny w piwnicy

Korzyści z posiadania jacuzzi w piwnicy jest wiele, ale są też zagrożenia: wypadki podczas przenoszenia wanny na dół; przecieki, jeśli wanna nie jest ustawiona prawidłowo; problemy natury prawnej, jeśli odprowadzenie wody nie jest zgodne z panującymi przepisami lub wytycznymi; oraz uszkodzenia spowodowane wodą i problemy z bezpieczeństwem, jeśli przestrzeń nie jest odpowiednio wentylowana. Jednak niech te problemy Cię nie odstraszają z posiadania wanna spa w zaciszu swojej piwnicy. Zwróć się o fachową pomoc do licencjonowanego wykonawcy budowlanego. W rzeczywistości można zacząć od dotarcia do lokalnego dealera w celu uzyskania profesjonalnej rekomendacji. Już wkrótce będziesz mógł lub mogła cieszyć się ze swojego „podziemnego zacisza”.

Wanny spa Hot Spring® są uznawane za produkty o wysokiej jakości i niezawodności. Gdy szukasz jacuzzi do swojego domu, niezależnie od tego, czy będzie ono montowane wewnątrz, czy na zewnątrz Twojego domu, wybierz markę z siecią dealerów na całym świecie, markę która wspiera swoich nowych, jak i starych klientów, markę z doskonałą obsługą klienta. Znajdź lokalnego autoryzowanego sprzedawcę Hot Spring®, aby cieszyć się jakością wanny spa z pierwszej ręki.