Wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem jacuzzi ogrodowego

Wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem jacuzzi ogrodowego
26.03.2023
0 komentarzy

Wanna spa – fakty i statystyki

To wspaniałe uczucie móc zanurzyć się i zrelaksować się w swojej pięknej nowej wannie spa, w szczególności po ciężkim dniu pracy, jednak Twoja decyzja o wyborze modelu wanny nie powinna zależeć wyłącznie od tego, co się czuje lub od tego, co wygląda ładnie – skupmy się na konkretach. Twój wybór zakupowy powinien być oparty na jasnych faktach, twardych statystykach i odpowiedziach na kilka prostych pytań. Na przykład, jaki jest Twój budżet? Jakich zwrotów z poniesionej inwestycji oczekujesz? Chcesz spędzać więcej czasu z rodziną? Chcesz poprawić swoje zdrowie? Szukasz relaksu i ulgi od bólu i stresu? Czy może wszystkiego na raz? Jak porównać różne modele wanien jacuzzi?

Aby pomóc Ci odpowiedzieć na te pytania i porównać różne oferty zakupowe, spójrzmy na kilka ważnych szczegółów związanych z wannami spa.

Przegląd specyfikacji wanien spa

Podczas dokonywania zakupu jacuzzi, ważne jest, aby wziąć pod uwagę swój budżet oraz swoje potrzeby. To, co na początku wydaje się świetną ofertą, może nie być w cale dobrą okazją, w szczególności gdy uwzględnimy wszystko, czego tak naprawdę oczekujesz. Tak więc, kupuj mądrze, zaczynając od przeglądu specyfikacji wanny. Większość producentów wymienia specyfikacje każdego modelu bezpośrednio na swojej stronie internetowej, co pozwala na łatwe porównanie, ale tylko wtedy, gdy wiesz, jak interpretować te informacje.

Poniżej znajdziesz specyfikacje jednego z naszych popularnych modeli z najwyższej półki, tj. Hot Spring model Grandee®

Specyfikacja wanny spa hot spring grandee®
Siedziska7
Wymiary254 x 231 x 97 cm
Liczba dysz49
Pojemność wody1,725 litrów
PompyWavemaster 9200: dwubiegowa, 2,5 KM przy pracy ciągłej
Wavemaster 9000: jednobiegowa, 2,5 KM przy pracy ciągłej
Zasilanie230 V 20A
Grzałka1500 W grzałka No-Fault®

Przyjrzyjmy się szybko, co oznaczają te specyfikacje i jak je wykorzystać do porównania wybranych modeli.

Siedziska: Im więcej miejsc w Twojej wannie spa, tym więcej Twoich przyjaciół i osób z rodziny może cieszyć się kąpielą z Tobą. Model Grandee ma siedem miejsc siedzących – to wystarczająco dużo dla większości osób. Aby określić liczbę miejsc odpowiednią dla Ciebie, pomyśl nie tylko o tym, kto będzie korzystał z Twojego spa każdego dnia, ale także jak często będziesz zapraszał innych do wspólnej kąpieli. Jeśli w Twojej rodzinie są cztery osoby, a w weekendy przyjeżdżają do Ciebie goście, będziesz chciał mieć wannę, która pomieści wszystkich. Ceny jacuzzi zazwyczaj wzrastają wraz z ilością miejsc, więc należy o tym pamiętać.

Wymiary: Wymiary Twojej wanna spa powinny być rozpatrywane w połączeniu z liczbą siedzisk. Dla przykładu, porównaj model Hot Spring Vanguard® z modelem Hot Spring Aria®. Oba modele mają takie same wymiary, ale Vanguard ma sześć miejsc w porównaniu z Arią, która ma pięć. Tak więc, choć każdy z nich pomieści kilka osób, to w Arii poczujesz się bardziej komfortowo ze względu na większą przestrzeń. Tak samo jak ważna jest szerokość i długość, tak samo ważna jest wysokość wanny SPA. Jeśli jesteś wysoki to w mniejszej wannie nie będziesz wstanie w pełni się zanurzyć.

Dysze: Jeśli chodzi o dysze, więcej nie zawsze oznacza lepiej. Właściwe rozmieszczenie i funkcje dysz, które korzystnie wpływają na wrażenia z hydromasażu są o wiele ważniejsze niż liczba dysz. Pamiętaj, że im więcej dysz, tym większe ciśnienie muszą zapewnić pompy. Musisz więc wziąć pod uwagę również moc pompy (więcej na ten temat poniżej). Konstrukcja dyszy również odgrywa ważną rolę w dostarczaniu ciśnienia i ostatecznych wrażeń. Pomyśl o różnicy w ciśnieniu, gdy używasz węża ogrodowego z dyszą do mycia samochodu czy podlewania ogrodu, w porównaniu z wężem bez żadnej końcówki. Poproś swojego sprzedawcę o opisanie konkretnych dysz występujących w rozważanej wannie.

Pojemność wody: Pojemność wody określa rzeczywistą wielkość wanny spa – im większa wanna, tym więcej litrów wody trzeba zużyć do jej napełnienia. Ta liczba jest kluczowa dla określenia także, jak długo potrwa opróżnienie i ponowne napełnienie wanny oraz ile to może kosztować. Model Grandee mieści ok 1,725 litrów, co stanowi dość wysoką wartość.
Pompy: Pompy determinują ciśnienie wody, jaka wypływa z dysz. Ciśnienie ma kluczowe znaczenie, gdy bierzesz pod uwagę swoje zdrowie i problemy bólowe. Pompy Grandee mają moc 5 KM, co jest więcej niż wystarczające do zapewnienia silnego ciśnienia dla każdej z 49 dysz. W rzeczywistości jest to około 10% jednego konia mechanicznego na dyszę. Patrząc na inne wanny SPA, użyj tych informacji jako punktu odniesienia dla porównania.

Zasilanie Wanny: Maksymalny zapotrzebowanie na energię (Pobór Mocy) określa się poprzez pomnożenie woltów (V) przez ampery (A lub Amp). Aby zrozumieć, co te liczby oznaczają dla Twojej wanny SPA, wyobraź sobie wodę płynącą przez rurę. Wolty odpowiadają ciśnieniu, a ampery litrom wody na minutę, czyli ilości wody dostarczanej przez rurę. Im większy pobór mocy, tym większe zapotrzebowanie na energię elektryczną i tym większe wymagania co do dostarczonej instalacji elektrycznej. Ale wartość poboru mocy nie może być zbyt niska gdyż będzie to wpływać na wydajność wanny, czy moc masażu jaką dostarcza. Sprzedawca będzie w stanie wyjaśnić, co się z tym wiąże.

Grzałka: Zadanie Twojej grzałki sprowadza się do jednej rzeczy. tj. utrzymywania zadanej temperatury wody. Wanna spa z grzałką o większej mocy pobiera więcej energii niż wanna z grzałką o mniejszej mocy, ale teoretycznie będzie musiała pracować krócej by ogrzać wodę. Jednak zazwyczaj większe grzałki są montowane w wannach spa, które łatwo tracą ciepło dlatego, żeby szybko poradzić sobie ze utratą temperatury wykorzystuje się do tego grzałki o większej mocy. Wanny spa o doskonałej termice nawet w mroźne dni bardzo powoli tracą ciepło więc do utrzymania optymalnej temperatury wystarczy grzałka o mniejszej mocy, a co za tym idzie nie obciąży ona domowej instalacji elektrycznej. Zawsze należy wziąć pod uwagę jak często planujemy korzystać z naszej wanny spa, jeżeli chcemy robić to regularnie lepiej wybrać model o doskonałej termice i pielęgnacji wody zapewniającej brak konieczności jej regularnej wymiany. Jeżeli jednak zażywać kąpieli będziemy tylko kilka razy w roku lub bardzo często wymieniać wodę to można rozważyć wannę z grzałką o większej mocy.

Teraz, gdy już rozumiesz specyfikacje, jesteś krok bliżej do porównania modeli online lub u dealera. Jest jednak jeszcze parę rzeczy, z którymi należy zaznajomić się zanim dokonamy zakupu wanny spa, zwłaszcza jeśli chodzi konserwację, korzyści i bezpieczeństwo.

Statystyki związane z wannami spa

Na dzień dzisiejszy w amerykańskich gospodarstwach domowych można znaleźć ok. 5,8 mln wanien spa. Nie stanowi to wielkiego zaskoczenia, jeśli weźmiemy pod uwagę długą żywotność wysokiej jakości ogrodowych wanien spa, która może wynosić nawet 20 lat lub więcej. Większość z nich należy do rodzin mieszkających w domach prywatnych, chociaż niektórzy używają ich w apartamentach i blokach. Najczęściej spotykanym typem jacuzzi jest wolnostojąca wanna spa z niecką akrylową. Taka ogrodowa wanna spa umiejscowiona jest na równym podkładzie i wykończona zazwyczaj obudową z tworzywa sztucznego.

Poniższe dane pokażą Ci, czego możesz spodziewać się jako właściciel wanny spa, jeśli chodzi o cenę zakupu, średni kosz instalacji i eksploatacji oraz korzyści i bezpieczeństwo. Zaczynajmy!

Zakresy cenowe i koszty utrzymania jacuzzi

Zakres cen według klasy jacuzzi 

  • Luksusowa wanna spa: 70 000 zł i więcej
  • Wanna spa premium: od 50 000 zł
  • Wanna spa średniej klasy: od 35 000 zł 
  • Podstawowa wanna spa: 20 000 zł i więcej

Średnie koszty instalacji

Średni koszt instalacji wanny spa w Polsce wynosi około 1200 PLN i mieści się w zakresie od 0 PLN (dostawa i instalacja w cenie zakupu) do 2500 PLN. Koszty instalacji wanny zależą od wybranego miejsca docelowego, rozmiaru wanny i skomplikowania montażu. Postawienie jacuzzi na dedykowanej wylewce betonowej w łatwo dostępnej strefie przydomowego ogrodu jest podstawową formą instalacji. Jeżeli jednak montaż jest bardziej skomplikowany jak na przykład wstawienie spa do piwnicy czy postawienie wanny na tarasie umiejscowionym na dachu budynku to koszt instalacji wzrasta. 

Średnie miesięczne koszty elektryczne

Koszt utrzymania wanny spa zazwyczaj waha się w przedziale od 100 do 450 PLN. Ale jest kilka zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Wanny spa są droższe w utrzymaniu zimą niż latem, a większe jacuzzi kosztują miesięcznie więcej niż mniejsze. Im więcej korzystasz ze swojej wanny, tym więcej ciepła tracisz, co wymaga od grzałki większego zużycia energii. Posiadanie nowoczesnego, energooszczędnego spa z ulepszoną izolacją i wydajnymi grzałkami może ograniczyć te koszty. Aby obliczyć szacunkowe koszty energii elektrycznej dla konkretnego modelu, skorzystaj z naszego kalkulator efektywności energetycznej.

Średni koszt pielęgnacji wody

Podstawowy poziom pielęgnacji wody w wannach SPA (przy użyciu butelkowanych środków chemicznych) kosztuje około 60 złotych miesięcznie. Modernizacja systemu pielęgnacji wody podniesie nieco koszty, ale zmniejszy zapotrzebowanie na chlor i pozwoli zaoszczędzić czas na pielęgnację wody. Najwyższej klasy systemy słonej wody, takie jak nasz FreshWater® Salt System tworzą z soli środki czyszczące wodę, ograniczając również potrzebę stosowania dodatków chemicznych. Systemy te są droższe na początku, ale mogą znacznie zmniejszyć miesięczne koszty i czas wymagany do przeprowadzenia pielęgnacji czy wymiany wody.

Zalety płynące z posiadania wanny spa w swoim domu

Lepszy sen

Według Krajowej Fundacji Snu (ang. National Sleep Foundation), ok 132 milionów Amerykanów cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli masz problemy ze snem, twoja wanna spa może Ci w tym pomóc. 15-minutowa kąpiel na około 90 minut przed pójściem do łóżka spowoduje spadek temperatury ciała w miarę ochładzania się, co pomoże Ci się zrelaksować i szybciej zasnąć.

Ulepszona sprawność

Kiedy relaksujesz się w gorącej kąpieli, Twoje ciało napiera w dół na ciepłą wodę, a  woda naciska z powrotem na Twoje ciało, wypychając Cię. Stwierdzono, że wyporność wody pomaga w tymczasowym łagodzeniu objawów zapalenia stawów w tym obrzęku, bólu, sztywności, a także wspomaga ruch i funkcjonowanie stawów. Podczas gdy kąpiel w wannie spa zaleca się osobom cierpiącym na artretyzm, to nie jest ona zalecana dla wszystkich rodzajów chorób. Zawsze słuchaj lekarza prowadzącego twoje leczenie i postępuj zgodnie z jego zaleceniami co do korzystania z ciepłych kąpieli.   

Poprawa i budowa lepszych więzi społecznych

Twoja wanna SPA szybko stanie się miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi oraz miejscem do pielęgnowania tych relacji. Wspólne spędzanie czasu, rozmowy lub po prostu relaks z dala od technologii i presji pracy mogą stać się mile widzianym zwyczajem, z której wszyscy skorzystają.

Fakty dotyczące bezpieczeństwa wanny spa

Zalecana temperatura 

Według amerykańskiej Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (ang. Consumer Product Safety Commission), woda w Twojej wannie Spa nie powinna przekraczać 104 stopni Fahrenheita (40 stopni Celsjusza), a zalecana temperatura to 100 stopni (37 stopni Celsjusza). Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku małych dzieci.

Bezpieczny wiek dla dzieci 

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób zaleca, aby dzieci mające mniej niż pięć lat nie przebywały w wannie SPA. Po zapoznaniu się z powyższymi faktami i statystykami, jesteś teraz gotowy do przeglądania modeli online lub odwiedzenia lokalnego dealera, aby zadać właściwe pytania i wybrać wannę SPA, która będzie idealna dla Ciebie.

Hot Spring jest jedną z najstarszych marek wanien SPA w Stanach Zjednoczonych, jesteśmy dumni z naszej wiedzy na temat wanien SPA. Z przyjemnością podzielimy się z Tobą spostrzeżeniami, które wpływają na każdy aspekt naszych światowej klasy projektów wanien SPA. Aby dowiedzieć się więcej, pobierz naszą broszurę, odwiedź krajowego dealera lub poproś o wycenę.

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź
Powrót

Podobne artykuły

Ile kosztuje jacuzzi ogrodowe i co decyduje o jego cenie. Raport Specjalny
01.01.2022
0 komentarzy

Ile kosztuje jacuzzi ogrodowe i co decyduje o jego cenie. Raport Specjalny

Jeśli rozglądasz się po rynku jacuzzi ogrodowych, jednym z pierwszych pytań najprawdopodobniej będzie "Ile kosztuje dobrej jakości jacuzzi?" Odpowiedź brzmi: to zależy....
Czytaj więcej
Energooszczędne jacuzzi. Oszczędzaj energię i pieniądze.
11.02.2021
0 komentarzy

Energooszczędne jacuzzi. Oszczędzaj energię i pieniądze.

Hot Spring® jest liderem w branży w zakresie projektowania, inżynierii i produkcji energooszczędnych wanien z hydromasażem.
Czytaj więcej
Rodzaje izolacji w jacuzzi - porównanie
31.01.2019
0 komentarzy

Rodzaje izolacji w jacuzzi - porównanie

Izolacja jest tym, co utrzymuje temperaturę wody w Twoim jacuzzi; stworzono ją po to, by spowalniała lub zatrzymywała odpływ energii cieplnej. Innymi słowy: zatrzymuje ona ciepło wewnątrz wanny spa i nie pozwala mu stamtąd uciec.
Czytaj więcej
Jacuzzi ogrodowe a bezpieczeństwo
09.08.2018
0 komentarzy

Jacuzzi ogrodowe a bezpieczeństwo

Aktualne promocje ZOBACZ Posiadanie własnego jacuzzi to marzenie wielu osób. Wanna z hydromasażem nie tylko relaksuje po stresującym dniu, ale również świetnie wygląda i jest przepiękną ozdobą w...
Czytaj więcej